Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

18 luty 2018 r.

 

1.  W pierwszą Niedziele Wielkiego Postu Kościół przypomina nam prawdę, że każdy z nas jest kuszony. Pan Jezus także nie był w swoim ziemskim życiu wolny od pokus. Pokazała nam jednak, jak należy z nimi walczyć.

2.  Nabożeństwa pasyjne, w których rozważamy mękę Pańską przygotowują nas do głębszego przeżywania tajemnicy odkupienia człowieka. Na nabożeństwa drogi krzyżowe zapraszamy w piątek o godz. 17.00, a na gorzkie żale w niedzielę o 17.00.

3.  Dziś o godz. 10.00 katecheza dla kandydatów do bierzmowania (w sali katechetycznej przy zakrystii).

4.  Za tydzień przypada niedziela Ad Gentes- Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będzie zbiórka do puszek na Fundusz Misyjny.

5.  Msze  św. w tym tygodniu będą odprawiane rano i wieczorem.

6.  Już dzisiaj informujemy, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej wspólnocie parafialnej odbędzie się w dniach 15-18 marca.

7.  Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Jest Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny nr marcowy, Droga, Miłujcie się, Apostolstwo Chorych. Dla tych co nie odebrali jest Arka i Cuda i Łaski.

8.  Katecheza przedmałżeńska odbywa się w soboty o godz. 16.00. Zgłosiły się na razie 2 pary.

9.  Od dzisiaj przedstawiciele parafialnego oddziału Caritas rozprowadzają paschaliki i Wielkanocne i kartki świąteczne na cele charytatywne. Można nabyć płytę Dwie Korony Muzyka filmowa Roberta Jonsona, kupując płytę wspieramy rodziny w Syrii, Rodzina rodzinie.

10.              Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę mieszkańcom Kolkiejm oraz za zamówione 2 Msze św. 1 będzie odprawiona 23 IV o 7 rano a druga Do sprzątania było 5 osób.

11.              Do sprzątania kościoła na 24 lutego prosimy mieszkańców Skandławki.

12.              Za tydzień w sobotę 24 lutego katecheza parafialna dla kl. III komunijnych o godz. 16.00.

13.              Jeden z najprzedniejszych dobrych uczynków to Jałmużna Postna wyłożone są w kruchcie kościoła Skarbonki na Wielki Post. Niech ta skarbonka znajdzie się w naszych rodzinach. Robią umartwienie i rezygnując z jakiejś przyjemności w Wielkim Poście złóż ofiarę do tej skarbonki. Twoja jałmużna pomóc może w leczeniu osób starszych (seniorów). Skarbony te założymy w W. Sobotę przy poświęceniu pokarmów na stół Wielkanocny.

14.              Bóg zapłać uczestnikom i sympatykom Akcji Katolickiej za przyjście na spotkanie w dniu 15 lutego. Było nas razem z księżmi 9 osób. Katecheza poświęcona była Duchowi Świętemu. Hasło tego roku Jesteście napełnieni Duchem Świętym. Artykuł ten ukarze się również w naszej gazetce parafialnej w marcu. Cieszę się , że nowi członkowie dołączyli w szeregi Akcji Katolickiej. Bóg zapłać za piękne świadectwo wiary.

15.              Pamiętajmy i solenizantach i jubilatach, których polecamy Bożej opiece.

16.           W minionym tygodniu Bóg odwołał do wieczności 4 osoby z naszej parafii Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

17.     Na potrzeby Kościoła w tygodniu wpłynęły ofiary od Roberta Łaniusz 50 zł z Kosakowa i Heleny Odojewskiej 100 zł z Solanki. Bóg zapłać za te wsparcie materialne na rzecz naszej wspólnoty parafialnej.

18.              Dziękuję również za pomoc na rzecz naszej parafii dla Leona Wołos.

19.     W poniedziałek 19 IV o godz. 7.00 zostanie odprawiona Msza św. o powrót do zdrowia Stanisławy do Klubu Seniora Niezapominajka.

 

SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

 

11 LUTY 2018

               

1.    Chrystus, oczyścił trędowatego i przywrócił mu nie tylko zdrowie, ale też godność dziecka Bożego, pragnie każdego z nasz oczyścić z trądu naszych grzechów. Trzeba tylko przyjść do Niego i o to poprosić.

 

2.    Dzisiaj w światowy Dzień Chorego na Mszy św. o godz. 12.00. Udzielimy Sakramentu chorych namaszczenia. Sakrament namaszczenia mogą przyjąć osoby chore w podeszłym wieku, będące w stanie łaski uświęcającej.

 

3.    Dzisiaj w Światowy Dzień Chorego, naszymi modlitwami otoczmy chorych i cierpiących. Zachęcamy do korzystania z daru, jakim w Kościele jest sakrament namaszczenia chorych. Jest to sakrament uzdrawiający i umacniający w słabości, a w przypadku osób, które nie mogą już skorzystać z sakramentu pokuty, także gładzi grzechy, jeżeli chory miał w sercu pragnienie pojednania się z Panem Bogiem. Pamiętajmy, aby w przypadku ciężkiej choroby bliskiej osoby nie zwlekać z zatroszczeniem się o udzielenie jej tego sakramentu.

 

4.    Dzisiaj także w ostatnich dniach karnawału Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Problem alkoholizmu dotyka wiele milionów naszych rodaków. Zachęcamy do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia się z nałogu.

 

5.    W środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane o godz. 10.00 i 17.00. Przypominamy, że wszystkich katolików od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. A rozpoczęciem 60 roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia.

 

6.    W środę na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy św. dokonamy obrzędu posypania głów popiołem.

 

7.    Już teraz zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych: Droga krzyżowa w piątki o g. 17.00. a Gorzkie żale w niedzielę o godz. 17.00 z kazaniem pasyjnym.

 

8.    W Wielkim Poście o ile będą chętni planujemy zorganizować katechezę przedmałżeńską spotkania odbywałyby się raz w tygodniu w soboty o 16.00. Pierwsze spotkanie 17 lutego. Zachęcamy chętnych do udziału, aby później nie było problemu przed zawarciem Sakramentu Małżeństwa. Skoro jest taka możliwość korzystajmy.

 

9.    W dalszym ciągu przypominamy że w soboty o g. 10.00 są spotkania dla ministrantów i kandydatów na ministranta. Cieszymy się, że jest trochę kandydatów. Liczymy na innych. Do odważnych świat należy. O ile rodzice pomogą, to można liczyć że nie zabraknie do służby przy ołtarzu Najwyższemu Panu Jezusowi. Pan Bóg nie poskąpi wtedy swojej łaski i błogosławieństwa.

 

10.Msze św. w tym tygodniu będą odprawiane rano i wieczorem. Wieczorem nie będzie Mszy św. w poniedziałek , ze względu na konferencje dla kapłanów w Olsztynie.

 

11.15 lutego w czwartek odbędzie się spotkanie z uczestnikami i sympatykami akcji katolickiej po Mszy św. wieczorowej. Zapraszamy również i tych parafian, których zachęcaliśmy po kolędzie, aby włączyli się w szeregi Akcji Katolickiej.

 

12.Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę mieszkańcom Jegławek gr V oraz za zmówioną Msze św., która zostanie odprawiona 17 IV o g. 18.00. Do sprzątania było 5 osób.

 

13.Do sprzątania kościoła na sobotę 17 lutego prosimy mieszkańców Kolkiejm.

 

14.Ustawicznie zachęcamy do czytania i korzystania z prasy katolickiej. Jest Gość Niedzielny, Cuda i Łaskie, WPiS. Dla tych co nie odebrali Arka, Różaniec, Droga, Mały Gość Niedzielny.

 

15.Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzymy zdrowia i błogosławieństwa Bożego.   

 

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

 

4 LUTY 2018R.

 

1.   Pan Jezus przyszedł dzisiaj do nas, tak jak do domu Szymona i Andrzeja, z darem uzdrowienia i duchowego uwolnienia. On wciąż szuka tych, którzy potrzebują Jego pomocy. Bądźmy Mu za to wdzięczni.

 

2.   Dzisiaj po sumie spotkanie ze wspólnotą różańcową z pierwszej niedzieli miesiąca.

 

3.   Jutro, we wspomnienie św. Agaty, zgodnie z tradycją po każdej Mszy św., pobłogosławimy chleb.

 

4.   Msze św. w tym tygodniu będą odprawiane rano i wieczorem.

 

5.   W przyszłą niedzielę przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzone jako światowy Dzień Chorego. Na Mszy św. z udzielaniem sakramentu chorych zapraszamy na g. 12.00. Sakrament namaszczenia mogą przyjąć osoby chore i w podeszłym wieku, będące w stanie łaski uświęcającej. Zachęcamy rodziny, aby pomogły chorym i starszym krewnym w dotarciu do kościoła. Osoby, które przyjmą sakrament chorych złożą karteczki na ołtarzu bocznym ( na karteczce imię i nazwisko, wiek i adres zamieszkania potrzebne do wpisu do księgi chorych.

 

6.   Za tydzień w niedzielę zbiórka tacy na seminarium Duchowne. Do parafii przyjedzie kleryk.

 

7.   Bóg zapłać za pomoc w rozebraniu żłóbka i dekoracji w kościele rodzicom dzieci komunijnych. Dziękuję też za sprzątnięcie kościoła, kwiaty i złożoną ofiarę na Msze św., która zostanie odprawiona 13 kwietnia o 7.00. Do pomocy było 12 osób. Dziękuję też za pomoc ks. Wikaremu, Stanisławowi i Wiesławowi, Stanisławowi Pietrzykowi, Józefowi Teper, Pani Marii, Januszowi Turzańskiemu i jego pomocnikom.

 

8.   Do sprzątania na 10 lutego sobotę prosimy mieszkańców Jegławek gr V ostatni i kolonia Jegławek.

 

9.   1 lutego zakończyliśmy kolędę w tym roku. Dziękujemy wszystkim, którzy nas przyjęli. Bóg zapłać za otwarci drzwi domów i mieszkań; za życzliwość, gościnność i za złożone ofiary. Ponad 50% parafian złożyło ofiary na potrzeby kościoła. Niektóry już od wielu lat nie składają chodź by symbolicznej ofiary. Za wszystkich parafian trzeba płacić podatek do Urzędu Skarbowego, na Kurie i Seminarium Duchowne  od ilości mieszkańców, bez względu na to czy ktoś składa ofiarę czy też nie. Tym bardziej wszystkim parafianom, którzy wspierają potrzeby kościoła z głębi serca dziękujemy. Najwięcej mieszkań w tym roku było zamkniętych w Szczeciniaku nowe budownictwo i w Solance stare budownictwo. Ale były też piękne przykłady gdy ktoś nie mógł przyjąć księdza- przychodził, zgłaszał, proponował odwiedziny w innym czasie, niektórzy też dzwonili telefonicznie usprawiedliwiając swoją nieobecność. Za te piękne przykłady dziękujemy. Dużo osób na kolędzie zamówiło Msze św., sporo też zapisało się na adorację NS w W. Piątek i W. Sobotę. Zastrzeżeń, pretensji nie było.

 

10.                Jest prasa katolicka, do korzystania z której ustawicznie zachęcamy. Jest Gość Niedzielny, Droga, Arka, WPiS. Dla tych co nie odebrali jest Różaniec, Cuda i Łaski. Jest jeszcze nasza gazetka parafialna na luty.

 

11.                Po za kolędą na potrzeby kościoła tegoroczne prace wpłynęły ofiary:  Stanisław i Agnieszka Duda i od Wandy Wołejszo. Bóg zapłać.

 

12.                Bóg zapłać Pani Annie za przygotowanie gabloty w kruchcie kościoła.

 

13.                Ks. Bp Cyryl z Rzymu będąc na audiencji u Ojca św.  przesyła pozdrowienia i zapewnia o pamięci modlitewnej. Odprawił też Msze św. w intencji naszej wspólnoty parafialnej.

 

 

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

 

28 STYCZNIA 2018R.

 

1.    Pan Jezus objawia swoją moc. Zdumionym słuchaczom pokazuje, że jest silniejszy od złego. Jest Panem świata duchowego. Prośmy Go, by wspierał nas w naszym duchowym zmaganiu się ze złem.

 

2.    Dzisiaj, w Światowym Dniu Trędowatych, Kościół modli się i wspiera dotkniętych tą chorobą, która nadal, mimo wieloletnich zabiegów, zbiera obfite śmiertelne żniwo.

 

3.    W tym tygodniu w piątek święto Ofiarowania Pańskiego. Święto Matki Bożej Gromnicznej. Uobecniamy w tym dniu wydarzenia związane z przyniesieniem do świątyni jerozolimskiej Dzieciątka Jezus i Ofiarowania Go Bogu. Tradycyjnie przychodzimy na Mszę z gromnicami, które będą w czasie liturgii poświęcone. Z tym świętem związany jest dzień życia konsekrowanego.

 

4.    Msze św. 2 lutego będą odprawiane o godz. 10.00, 16.00 i 17.00.

 

5.    Dla dzieci komunijnych Msza św. o godz. 16.00 z poświęceniem świec komunijnych.

 

6.    Msze św. od wtorku do czwartku wyłącznie będą rano, a w poniedziałek i sobotę rano i wieczorem.

 

7.    Przeżywać będziemy  również I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca wraz z odpowiednimi nabożeństwami.

 

8.    W I czwartek- modlitwy o powołania kapłańskie po Mszy św. rannej.

 

9.    W I piątek spowiedź na każdej Mszy św.

 

10.W sobotę- nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP. W tym tygodniu z okazji wspomnienia św. Błażeja na Mszy Św. rannej i wieczornej można przyjąć specjalne błogosławieństwo chroniące przed chorobami gardła.

 

11.Zachęcamy do korzystania z prasy katolickiej. Jest Różaniec, Gość Niedzielny (w Gościu jest też artykuł o naszej parafii o przeglądzie Kolęd i Pastorałek). Jest też Rycerz, Cuda i Łaski i dla tych co nie odebrali jest Droga.

 

12.Włożone jest w kruchcie kościoła pismo Dobre Nowiny na styczeń.

 

13.W kruchcie kościoła możemy nabyć świece woskowe i zwykłe oraz okapniki na świece, kropidła na kolędę i komplety kolędowe.

 

14.Kolęda dobiega końca w czwartek ostatni dzień. Dziękujemy za życzliwe przyjęcie kapłanów. W tym tygodniu chcemy jeszcze odwiedzić parafian:

 

·      29 stycznia poniedziałek- Szczeciniak od godz. 10.00 i od godz. 15.30 ul. Chopina.

 

·      30 stycznia wtorek ul. Ogrodowa od 10.00 i Solanka nowe budownictwo bloki od godz. 15.00

 

·      31 stycznia środa Solanka Stare budownictwo od godz. 10.00

 

·      1 lutego Skandławki od godz. 10.00 Kolkiejmy od godz. 15.00 i ul. Szkolna od godz. 15.00

 

Kolęda wyznaczona jest dla 2 kapłanów. Do poszczególnych miejscowości prosimy o przysłanie pojazdu na wyznaczoną godzinę.

 

15.Na sobotę 3 lutego na godz. 10.00 prosimy rodziców dzieci komunijnych do pomocy w rozebraniu choinek i dekoracji kościoła, żłóbka i sprzątnięcie kościoła.

 

16.Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedziele mieszkańcom Jegławek gr IV. Do sprzątania było 7 osób. Bóg zapłać za zamówioną Msze św., która zostanie odprawiona 12 kwietnia o godz. 7.00.

 

17.Niech Jezus, ochrania i strzeże Solenizantów i Jubilatów rozpoczynającego się tygodnia.

 

18.Dzisiaj też możemy nabyć naszą gazetkę parafialną na miesiąc luty.

 

19.Dzisiaj w Domu Kultury o godz. 13.00 rozpoczyna się przegląd kolęd i pastorałek już 19-sty międzygminny, który potrwa około 3 godzin.

 

TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA

21 stycznia 2018r.

 

1.  Dzisiaj o 10.00 spotkanie z rodzicami klas III dzieci komunijnych.

 

2.Trwamy ze wszystkimi wspólnotami chrześcijańskimi na świecie w tradycyjnej modlitwie o jedność chrześcijan. Tydzień modlitw zakończy się w czwartek w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Zachęcamy do udziału w modlitwach o jedność chrześcijan.

 

3.   Dzisiaj przypada dzień Babci, a jutro dzień Dziadka.

 

4. W piątek przypada w Kościele Dzień Islamu. Poznanie innych kultur i religii pomaga w przezwyciężaniu podziałów i nienawiści. Prośmy jedynego Boga, który na różne sposoby objawia się ludziom, o pokój i braterstwo w świecie.

 

5.   Msze św. w tym tygodniu będą odprawiane tylko rano.

 

6.   Zachęcamy do korzystania z prasy katolickiej, aby w ten sposób, aby w ten sposób pogłębić swoją wiedzę religijną i ożywić wiarę. Jest Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny na luty, Cuda i Łaski, Droga, Dominiki i Arka dla tych co nie odebrali.

 

7.   Jest dziś możliwość nabycia gromnic woskowych, które będziemy błogosławić 2 lutego w święto Matki Bożej Gromnicznej. Możemy nabyć okapniki na świece i kropidła na kolędę.

 

8.   Bóg zapłać mieszkańcom Jegławek gr III za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę i złożenie ofiary na Msze św., która zostanie odprawiona 14 marca o godz. 7.00.

 

9.   Do sprzątania kościoła na 27 stycznia prosimy mieszkańców Jegławek gr IV z następnych bloków po jednej i drugiej stronie do sklepu.

 

10.                Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia życzymy zdrowia i wielu łask.

 

11.Dziękujemy za dotychczasowe życzliwe przyjęcie nas w minionym tygodniu po kolędzie przez naszych parafian, jednocześnie w tym tygodniu chcemy jeszcze odwiedzić kolejną grupę parafian:

 

a)   poniedziałek: ul Barciańska strona nieparzysta i ul. przyległe Zielona i Łąkowa od godz. 15.00

 

b)   wtorek: ul. Barciańska strona parzysta i Strzelecka od godz. 15.00.

 

c)   środa: Leśniewo od godz.10.00

 

d)   czwartek: Chojnica i Srokowski Dwór od godz. 10.00, Rydzówka i Księży Dwór od godz. 15.00.

 

e)   piątek: Silec od godz. 10.00

 

f)    sobota: Kosakowo od godz. 10.00

 

Kolęda jest wyznaczona dla 2 kapłanów. Do poszczególnych miejscowości prosimy o przysłanie pojazdu na wyznaczoną godzinę.

 

12. Z naszej parafii 3 grupy brały udział w 21 Festiwalu Jasełkowym w Kętrzynie. Grupa młodsza i starsza otrzymały 1 miejsce, przedszkolaki zdobyły III miejsce. Gratulujemy zwycięzcom tak dobrych wyników. Konkrecja była duża, a nasi otrzymali tak piękne miejsce.

 

 

 

 

Druga Niedziela Zwykła w Ciągu Roku

 

14 stycznia 2018r

 

1.    Uczniowie, którzy usłyszeli od Jana Chrzciciela słowa: Oto Baranek Boży, poszli za Nim i z radością stwierdzili: znaleźliśmy Mesjasza. Każdy, kto pragnie spotkać Pana Jezusa, musi najpierw pójść Go szukać i potem pozwolić się prowadzić przez Niego. To takie proste, a wiedzie do zbawienia.

 

2.    Dzisiaj wraz z katolikami na całym świecie modlimy się za migrantów i uchodźców. Zachęcamy, aby w sposób szczególny otoczyć modlitwom naszych rodaków przebywających poza granicami Ojczyzny, ich rodziny oraz duszpasterzy posługujących polskim emigrantom.

 

3.    W środę Kościół w Polsce obchodzi dzień Judaizmu. Dziękujemy Panu Bogu za wspólną wiarę objawioną na kartach Starego Testamentu.   

 

4.    Od czwartku rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który potrwa do 25 stycznia.

 

5.    W przyszłą niedzielę i poniedziałek przypada Dzień Babci i Dziadka.

 

6.    Msze św. w tym tygodniu będą odprawiane tylko rano w koncelebrze.

 

7.    Zachęcamy do korzystania z prasy katolickiej, aby w ten sposób pogłębić soją wiarę. Jest Gość Niedzielny, dla tych co nie odebrali jest WPiS, Arka, Droga, dla dzieci Dominik.

 

8.    Za tydzień 21 stycznia w niedzielę o godz. 10.00 spotkanie rodziców kl. III dzieci komunijnych.

 

9.    W tym tygodniu wspominamy: 17 stycznia św. Antoniego, a 19 stycznia św. Józefa Sebastiana Pelczara.

 

10.Dziękujemy za życzliwe przyjęcie nas na kolędzie w minionym tygodniu, na najbliższy tydzień planujemy:

 

a)    W poniedziałek: Jegławki nowe budownictwo od godz. 15.30

 

b)    Wtorek: Karłowo od 10.00 i pl. Rynkowy od godz. 15.30

 

c)    Środa: ul. Kwiatowa od godz. 15.30

 

d)    Czwartek: Siniec, Sińczyk, Cegielnia, Rypławki od godz. 10.00

 

e)    Piątek: Brzeźnica, Kałki, Bajory od godz. 9.30 i ul. Wileńska i Piekarska od godz. 15.30

 

f)     Sobota: Wilczyny, Osikowo, Łęknica od godz. 10.00

Kolęda wyznaczona jest dla 2 kapłanów. Do poszczególnych miejscowości prosimy o przysłanie pojazdu na wyznaczoną godzinę.